Ashanti Region
Akrofuom Secondary/Technical, Akrofuom
Asare Bediako Secondary, Akrokerri
Bogwesango Secondary, Bodwesango
Dompoase Secondary, Dompoase
New Edubiase Secondary, New Edubiase
T.I. Ahmadiyya Senior High School, Fomena
Obuasi Municipal District
Christ the King Catholic Senior High School
Father Augustine Murphy Commercial School
Obuasi Secondary/Technical School
St. Margaret Senior High School (Private)
Just Love Senior High School (Private)
Adansi Technical Institute (Private)
Afigya-Sekyere District
Adu Gyamfi Secondary, Jamasi
Agona Secondary/Technical, Agona
Konadu Yiadom Secondary, Asaman
Okomfo Anokye Secondary, Wiamoase
S.D.A. Secondary, Agona
Tetrem Secondary, Tetrem
Ahafo Ano North District
Maabang Secondary/Technical, Maabang
Tepa Secondary, Tepa
Ahafo Ano South District
- Mankranso Secondary, Mankranso
Amansie East District
Jacobu Secondary/Technical, Jacobu
Oppong Memorial Secondary, Kokofu
Saint Joseph Secondary/Technical, Ahwiren
SDA Secondary, Bekwai
Wesley High School, Bekwai
Amansie West District
Esase Bontefufuo Secondary, Esase Bontefufuo
Manso-Adubia Secondary, Adubia
Mansoman Secondary, Manso Atwere
Asante Akim North District
Agogo State College, Agogo
Collins Secondary/Technical, Agogo
Konongo Odumase Secondary, Odumase
Owerriman Secondary, Domeabra
Asante Akim South District
Bompata Presby Secondary, Bompata
Juaso Secondary/Technical, Juaso
Ofoase Secondary/Technical, Ofoase
Atwima Mponua District / Atwima Nwabiagya District
Mpasatia Secondary/Technical, Mpasatia
Nyinahin Catholic Secondary, Nyinahin
Osei Tutu Secondary, Akropong
Toase Secondary, Toase
Yaa Asantewaa Girls Secondary, Tanoso
Botsomtwe/Atwima/Kwanhuma District
Afia Kobi Ampem Girls Secondary, Trabuom
Beposo Secondary, Beposo
Jachie Pramso Senior High School
St.Margaret High School,Feyiase
Ejuraman Secondary, Ejura
Sekyedumase Secondary, Sekyedumase
Kumasi Metropolitan District
Adventist Secondary School, Bantama-Kumasi
Anglican Secondary School, Asem-Kumasi
Pentecost Secondary School,Breman-kumasi
Roman Girls Nursing Traning School,[Suame-Kumasi]
Asanteman Secondary School, Bantama
Ashanti Kingdom Senior High School,Ahodwo Daban-Kumasi
Kumasi Academy, Asokore Mampong
Kumasi Girls Secondary School, Abrepo- Kumasi
Kumasi High School, Atonsu Gyenase
Kumasi secondary Technical School, Patasi-Kumasi
Mmofraturo Girls Secondary School, Kumasi
Opoku Ware School, Kumasi
Osei Kyeretwie Secondary School, Old Tafo
Prempeh College, Kumasi
Engel Educational Complex – Kronom
Kwabre District
Adanwomase Secondary, Adanwomase
Aduman Secondary, Aduman
Antoa Secondary, Antoa
Gyeama Penson Secondary/Technical, Aboaso
Kofi Adjei Secondary/Technical, Bampanase
Simms Secondary, Fawoade
Offinso District
- Akumadan Secondary, Akumadan
Namong Secondary, Namong
St. Jerome Secondary, Abofour
Sekyere East District
Asokore T.I. Ahmad Secondary, Asokore
Dadease Agriculture Secondary, Dadease
Effiduase Secondary/Commercial, Effiduase
Krobea Asante Vocational/Technical Institute, Asokore
Tweneboa Kodua Secondary School, Kumawu
Sekyere West District
Amaniampong Secondary, Mampong
Nsutaman Catholic Secondary, Nsuta
Saint Joseph Secondary/Commercial School, Mampong
Saint Monica’s Secondary, Mampong
Ejisu/Juaben District
Juaben Secondary School, Juaben
Ejisuman Secondary Schoo, Ejisu
Ejisu Secondary Technical School, Ejisu
Bonwire Secondary Technical School, Bonwire
Achinakrom Secondary School, Ejisu – Achinakrom
Church of Christ Senior High School – Adadeentem
Brong Ahafo Region
Asunafo North District / Asunafo South District
Ahafoman Secondary/Technical, Goaso
Kukuom Agric Secondary, Kukuom
Mim Secondary, Mim
Asutifi District
Acherensua Secondary, Acherensua
Gyamfi Kumanin Secondary /Technical, Wamahinso
Hwidiem Secondary, Hwidiem
OLA Girls Secondary, Kenyasi
Atebubu-Amantin District
Atebubu Secondary, Atebubu
Amanten Secondary, Amanten
Prang Secondary, Prang
Yeji Secondary / Technical, Yeji
Berekum District
Berekum Secondary, Berekum
Jinjini Secondary, Jinjini
Methodist Secondary/Technical, Biadan
Presbyterian Secondary, Berekum
Dormaa District
Dormaa Secondary, Dormaa Ahenkro
Mansen Comm. Day Secondary, Wamfie
Nkrankwanta Comm Secondary, Nkrankwanta
Wamanafo Comm Day Secondary/Technical, Wamanafo
Jaman North District / Jaman South District
Drobo Secondary, Drobo
Goka Secondary /Technical, Goka
Nafana Secondary, Sampa
Our Lady of Providence Secondary, Kwasi Buokrom
Sumaman Secondary, Suma-Ahenkro
Kintampo North District / Kintampo South District
Jema Secondary, Jema
Kintampo Secondary, Kintampo
Nkoranza District
Busunya Secondary, Busunya
Nkoranza Secondary/Technical, Nkoranza
Pru DistrictSene District
Kajaji Secondary, Kajaji Settlement Town
Kwame Danso Secondary/Technical, Kwame Danso
Sunyani District
Chiraa Secondary, Chiraa
Notre Dame Girls Secondary, Sunyani
Odomaseman Day Secondary, Odomase
Sunyani Secondary School, Sunyani
Sacred Heart Secondary, Nsoatre
St. James Seminary and Secondary, Abesim
Twene Amanfo Secondary/Technical, Sunyani
Sunyani Business Secondary School (SUBSEC), Sunyani
Tain DistrictTano North District / Tano South District
Bechem Presbyterian Secondary School, Bechem
Boakye Tromo Secondary/Technical, Duayaw Nkwanta
Bomaa Comm. Secondary, Bomaa
Duayaw Nkwanta Secondary, Duayaw Nkwanta
Techimantia Presbyterian Secondary/Commercial, Techimantia
Yamfo Anglican Comm., Yamfo
Techiman Municipal District
Asuogyaman Secondary/Technical, Aworowa
Buoyem Secondary, Boyem
Guakro Effa Secondary, Offuman
Techiman Secondary, Techiman
Tuobodom Secondary/Technical, Tuobodom
Wenchi District
Wenchi Methodist Secondary, Wenchi
Badu Secondary/Technical, Badu/Wenchi
Koae Secondary/Technical, Koase/Wenchi
Nkoranman Senior Secondary, Seikwa/Wenchi
Menji Secondary, Menji
Central Region
Abakrampa Secondary/Technical School, Abakrampa
Aburaman Secondary School, Abura Dunkwa
Aggrey Memoriaol Secondary School, Cape Coast
Agona District
Kwanyako Secondary School, Kwanyako
Nsaba Presbyterian Secondary School, Nsaba
Nyakrom Day Secondary School, Nyakrom
Siddiq Senior High School,Nyakrom
Naana Khadijah Islamic Girls School
Swedru School of Business, Swedru
Ajumako/Enyan/Essiam District
Besease Sec/Comm, Besease
Enyan Denkyira Secondary School, Denkyira
Mando Secondary Tech School, Mando
Asikuma/Odoben/Brakwa District
- Breman Asikuma Secondary, Breman Asikuma
- Odoben Secondary, Odoben
Assin North District / Assin South District
Adankwaman Secondary/Comm, Assin Darman
Assin Manso Secondary School
Assin North Secondary /Technical, Assin Asempaneye
Assin Nsuta Secondary School, Assin Nsuta
Nyankumase Ahenkro Secondary School, Nyankumase Ahenkro
Obiri Yeboah Secondary School, Assin Fosu
Awutu/Effutu/Senya District
Obrakyere Secondary /Technical School, Obrakyere
Senya Secondary School, Senya
Winneba Secondary School, Winneba
Cape Coast Municipal District
Academy of Christ the King
Adisadel College, Cape Coast
Effutu Secondary / Technical, Effutu
Ghana National College, Cape Coast
Holy Child Secondary School, Cape Coast
Mfantsipim School established as “Wesleyan High School
Oguaa Secondary/Technical, Cape Coast
University Practice Secondary School, Cape Coast
Wesley Girls’ High School, Cape Coast
Gomoa District
Apam Secondary School, Apam
Gomoa Secondary /Technical School, Dawurampon
Mozano Comm/Secondary, Mozano
Potsin T.I. Ahmadiya Secondary School, Potsin
Komenda/Edina/Eguafo/Abirem District
Edinaman Day Secondary School, Elmina
Eguafo-Abrem Secondary, Agona Abirem
Komenda Secondary, Komenda
Mfantsiman District
Ekumfi T. I. Ahmadiiyya Secondary School, Esakyir
Kwegyir Aggrey Secondary, Anomabo
Mankesim Secondary/Technical, Mankesim
Mfantsiman Girls Secondary School, Saltpond
Saltpond Methodist High School, Saltpond
Twifo/Heman/Lower Denkyira District
Jukwa Secondary School, Jukwa
Twifo Praso Secondary School, Twifo Praso
Upper Denkyira District
Boa-Amponsem SecSecondary School,
Diaso Secondary School, Diaso
Dunkwa Secondary/Technical School, Dunkwa-On-Offin
Eastern Region
Akuapim North District
Okuapenmman Socondary School, Akuapem-Akropong
Nifa Seconary School, Adukrom
Adukrom Sec.Technical School, Adukrom
Akuapim South District
Nsawam Senior High School
Nsawam business college
Presbyterien Secondary Technical School, Aburi
Aburi Girls’ Secondary School (ABUGISS)
Presby Senior High Technical SchoolLarteh P.S.T.S.
Saint Martin’s Secondary School, Nsawam-Adoagyiri
Asuogyaman District
Akosombo International School
Akwamuman Senior Secondary School
Birim South District
Akim Swedru Secondary School (AKISS)
Oda Secondary School
East Akim District
Christian Heritage Secondary Technical,Kukurantumi, Akyem
Ofori Panin Secondary School,Kukurantumi, Akyem
Saint Paul Technical School, Kukurantumi, Akyem
Kibi Secondary Technical School, Kyebi, Akyem
Abuakwa State College, (Kibi)
Fanteakwa District
Osino Presbyterian Secondary Technical, Osino
Kwahu South District
Nkwatia Secondary School, Nkwatia KwahuGREAT NKWASCO
Nkawkaw Secondary School, Nkawkaw
St. Peters Boys Secondary School, Nkwatia Kwahu
Mpraeso secondary school,[Mpraeso]
New-Juaben Municipal District
Ghana Secondary School, Koforidua (GHANASS)
Koforidua Secondary/Technical School (KSTS)
New-Juaben Secondary Commecial School (NJUASCO)
Pope John’s Secondary School, Koforidua (POJOSS)
Yilo Krobo District
Yilo Krobo secondary Commercial School
Koforidua Technical Institute,
boso secondary technical school
Asesewa Secondary School, Asesewa]
Greater Accra Region
Accra Metropolis District
Accra Academy, Kaneshie, Ghana’s best school, ranked 8th in Africa
Accra Girls Secondary School, Maamobi.
Accra Grammar School – Homepage
Accra High School, Asylum Down
[[Achimota Secondary School] Ranked 19th in Africa]
Action Secondary Technical School Homepage
American Curriculum International School – Homepage
Armed Forces Secondary/Technical, Burma Camp
Aquinas Secondary, Cantonments
Christian Methodist School, Asylum Down
Dansoman Seconday School, Dansoman
Ebenezer Secondary School, Dansoman
Edge Hill Senior High School, Awoshie
Faith Montessori School and International College – Homepage
Ghana International School – Homepage
Holy Trinity Secondary, High Street
Kaneshie Secondary/Technical School, Kaneshie
Kinbu Secondary/Technical, Kinbu
La Presbyterian Senior Secondary School, La Emmaus
Labone Secondary, Labone
Lincoln Community School, Accra Ghana
Madina Senior High SChool, Madina Accra
Nungua Secondary School, Nungua
O’Reilly Secondary, Adabraka
Odorgonno Secondary, Awoshie
Osu Presbyterian Secondary School, Osu
Presbyterian Boys’ Secondary]], Legon
Saint Mary’s Secondary, Korle GonnoBest Girls School In Greater Accra(Affiliating With Accra Aca To Form ACASMA)
Teshie Presby Secondary, Teshie
Wesley Grammar, Dansoman
Dangme East District
Ada Secondary School, Ada-Foah
Ada Secondary/Technical School, Ada
Dangme West District
Ghanata Secondary High School, (Dodowa]
Ningo Secondary School, Old Ningo
Osudoku Secondary/Technical School, Asutsuare
Zion Methodist secondary Technical school[Dawhywa]
Tema Municipal District
Ashiaman Secondary, Ashiaman
Chemu Secondary, Tema Community 4 – Homepage
Manhean Secondary/Technical, Tema New Town
Our Lady of MercySecondary, Lashibi
Presbyterian Senior Secondary, Tema
SOS Hermann Gmeiner International College
Tema International College
Tema Methodist Day Secondary, Tema
Tema Secondary, Tema Community 5
Saint Stephen’s International school
Ga East District
St. John’s Grammar, New Achimota
West Africa Secondary, Adenta [Ranked first class in Ghana and 5th in Ghana]
Ga West District
Amasaman Secondary/Technical, Amasaman
Torkuase Secondary, Torkuase
Wadud Secondary, Wasec
Northern Region
East Gonja District
Salaga Secondary School, Salaga
Salaga T.I Amadiyya Secondary School, Salaga
East Mamprusi District
Nalerigu Secondary School, Nalerigu
Savelugu/Nanton District
Savelugu Secondary School, Savelugu
Tamale Municipal District
Business Secondary School, Tamale
Ghana College (GHANASCO), Tamale.
Northern School of Business, Tamale
Tamale Girls Secondary School,Tamale
Tamale Secondary School, Tamale (Tamasco)
West Gonja District
- Damongo Secondary School, Damongo
Yendi District
- Yendi Secondary School, Yendi
Upper East Region
Bawku Municipal District
Bawku Secondary School, Bawku (Bawsco)
Bawku West District
Zebilla Sceondary School, Zebilla
Bolgatanga Municipal District
Bolgatanga Girls Secondary School, Bolgatanga (BOGISS)
Bolgatanga Secondary School, Bolgatanga (Big Boss)
Gowrie Secondary Technical School, Vea
Zuarungu Secondary School, Zuarungu ( ZUSS)
Zamse Seconday Technical School (Zamstech)- Bolgatanga
Bolgatanga Technical Institute (BOTECH)- Bolgatanga
Bolgatanga Technical College,Yikene- Bolgatanga
Bongo District
Bongo Senior Secondary School, Bongo.
Builsa District
Sandema Secondary Technical, Sandema
Garu-Tempane District
Garu/Tempane Secondary School, Tempane
Kassena/Nankana District
Navrongo Secondary School, Navrongo (Navasco)
Notre Dame Minor Seminary, Navrongo
Talensi-Nabdam District
Kongo Secondary School, Kongo
Volta Region
Akatsi District
Akatsi Secondary/Technical, Akatsi
Ave-Dakpa Secondary, Ave-Dakpa
Wovenu Senior Secondary, Tadzewu
Jasikan District (Buem District)
Baglo Secondary/Technical, Baglo
Bueman Secondary, Jasikan
Nkonya Secondary, Nkonya
Nattan Secondary, Nkonya
Okadjakrom Secondary/Technical, Okadjakrom
Worawora Secondary, Worawora
Ho Municipal District
Abutia Secondary, Abutia-Teti
Adaklu Comm. Secondary, Adaklu
Agotime Secondary, Kpetoe
Akome Secondary/Technical, Akome
Avatime Secondary, Vane
Awudome Secondary, Tsito
Dzolo Secondary, Dzolo
E.P.Church Mawuko Girls Secondary, Ho
Kpedze Secondary, Kpedze
Mawuli Secondary, Ho
Baglo Secondary/Technical, Baglo
Nkwanta Secondary, Nkwanta
OLA Girls Secondary, Ho (http://www.freewebs.com/olagirls)
Saint Prosper’s College, Ho
Sedzordzi Shaker Anthony’s school Complex
Sokode Secondary/Technical, Sokode
Tanyigbe Secondary, Tanyigbe
Taviefe Comm. Secondary, Taviefe
Tsito Secondary/Technical, Tsito
Hohoe District
Afadjato Secondary/Technical, Gbledi-Agbogame
Agate Comm./Secondary, Agate
Akpafu Secondary/Technical, Akpafu
Alavanyo Secondary/Technical, Alavanyo
E. P. Secondary, Hohoe
Jim Bourton Memorial Agriculture Secondary, Logba Adzekoe
Leklebi Secondary, Leklebi
Likpe Secondary, Likpe-Mate
St. Mary’s Seminary Secondary, Lolobi
Ve Comm. Secondary, Ve-Koloenu
Kadjebi District
Dodi-Papase Comm. Secondary, Dodi Papase
Kadjebi-Asato Secondary, Kadjeto-Asato
Keta District
Abor Secondary, Abor
Anyako Secondary School, Anyako
Anlo Secondary, Anloga
Anlo Afiadenyigba Secondary, Anlo Afiadenyigba
Anlo Awomefia Senior Secondary, Anyako
Atiavi Secondary/Technical, Atiavi
Keta Business Secondary, Keta
Keta Secondary, Keta
Zion college (zico), Anloga
Krachi District / Krachi East District
Asukawkaw Secondary, Asukawkaw
Kete-Krachi Secondary/Tecnology, Kete-Krachi
Kpassa Secondary, Kpassa
Krachi Secondary, Kete-Krachi
Oti Secondary/Technical School, Dambai
Nkwanta Secondary, Nkwanta
Ntruboman Secondary, Brewaniase
Ketu District
St. Paul’s Secondary, Hatsukope/Denu
Some Secondary, Agbozume
Dzodze Penyi Secondary, Dzodze
Klikor Secondary/Technical, Klikor
Three Town Secondary, Denu
Kpando District
Anfoega Secondary, Anfoega
Bishop Herman Secondary, Kpandu
Kpandu Secondary, Kpandu
Kpeve Secondary/Technical, Kpeve
Peki Secondary , Peki
Peki Secondary/Technical, Peki
Vakpo Secondary, Vakpo
Vakpo Secondary/Technical, Vakpo
Have Secondary/Technical, Have
North Tongu District
Adidome Secondary, Adidome
Aveyime Battor Secondary/Technical, Aveyime-Battor
Dofor Comm. Agricultural Secondary, Podoe
St. Kizito Secondary/Technical, Mepe
Mafi-Kumasi Comm./Secondary, Mafi-Kumasi
South Tongu District
Dabala Sec/Technical, Dabala
Sogakope Secondary, Sogakope
Western Region
Adiembra Senior Secondary school(ADISEC)
Archbishop Porter Girls’ Secondary School (APGSS)[1]
Asankrangwa Secondary School
Fiaseman Secondary School(FIASEC)
Fijai Secondary School
Ghana Secondary Technical School (GSTS)
St. Johns Secondary School (The Saints)
Saint Mary’s Boys Secondary School (Prez Mugabe’s Alma Mater)
Sekondi College(SEKCO)
Shamaa Secondary School
Takoradi Business Technical College (TABUSTEC)
Takoradi Secondary School (TADISCO)
Tarkwa Secondary School (TARSCO)
wadud secondary school (wasec)
Michael BrownDiogo Senior high
Bompeh Secondary Technical School
Asesewa Secondary School (ASECO)